Форум ФЖМК I FJMC Forum

Форум ФЖМК I FJMC Forum

ИндексИндекс  ЗбИжЗИЙЗбИжЗИЙ  CalendarCalendar  GalleryGallery  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ПотребителиПотребители  Потребителски групиПотребителски групи  Вход  

Share | 

ИБЖ - курсова

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
Гост
Гост

ПисанеЗаглавие: ИБЖ - курсова   1/12/2007, 23:46

Здравейте, "по-големи" rabbit много ми е нужна помощта ви за курсовата по ИБЖ. като всяко зайче и аз нз за какво иде реч.

кажете на кратко какво трябва да представлява тая курсова. тоест като стил? също така как точно да реша на каква тема да пиша? избирам нещо често срещано в съответните вестници и го развивам като идея ли? помогнете плс pale Shocked
Върнете се в началото Go down
bvz
Admin
Admin

Брой мнения : 331
Registration date : 06.05.2007

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   2/12/2007, 00:07

Ще карам, както си обичам - с номерца:

1. Доц. Константинова трябва да е дала темата (нали?), ако не е - отиваш при нея и тя ти дава тема.
2. Отиваш в Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" (НБКМ) и си вадиш карта. Добре етова да стане през януари, тъй като там картите са с валидност януари - декември (т.е. ако я извадиш през декември ще важи до края на годината). Цената на картата за една година е 15 лв. за първо издаване и 10 лв. за преиздаване (ако прдходната година си имал карта).
3. Отиваш до информационното гише и си взимаш една бележка за поръчки.
4. Отиваш до един голям шкаф, на който има надпис "Вестници" или "Периодика" или нещо от тоя сорт, налираш чекмеджето, на което е написана първата буква на изданието ти и го отваряш, намилаш изданието и си записваш сигнатурата му - това ти трябва, за да изпълнят поръчката ти.
5. Попълваш бележката и я предаваш на информационното гише. След 30 минути трябва да провериш дали е изпълнена поръчката ти (добре е още като даваш бележката да питаш къде ще донесът изданието).
6. Отиваш там, където трябва, и си взимаш вестника. Сядаш четеш и си вадиш на едно листче цитати, свързани с темата ти. Може и да си записваш брой и страница, която после да дадеш да ти снимат. Не е препоръчително ти сам да си снимаш страниците, защото се плаща за това и накрая нищо не излиза. От НБНМ взимат по 60 ст./стр., но поне се получава хубаво копие.
7. След като повториш това два-три или повече дни (в зависимост от това колко дълго ще издържиш в читалнята), се опитваш да сглобиш цитатите, поставяйки между тях свои мисли и анализ.
8. Предаваш така написания текст на Зи Кей с молба само да го погледне и да даде насоки (за целта трябва да курсовата работа да е готова поне две седмици преди крайния срок).
9. Тя (Зи Кей) ще я прочете, ще я надраска и ще ти обясни какво още да напишеш, как да цитираш правилно и т.н.
10. Преработваш я и я носиш след това готова (може и втори път да искаш да я погледне, ако не си сигурен/на в това, което е написано).
------
Ако изданието, върху което трябва да работите го няма в НБКМ, говорете пак с доц. Константинова, тя ще ви даде ново издание - и така доато не намерите нещо съществуващо. Препоръчвам ви да си четете издания, които се пазят на хартия, тъй като с микрофил се работи много по-трудно.
------
Това е накратко, ако има още въпроси - питайте!

Вижте профила на потребителя http://info-fjmc.blogspot.com
Гост
Гост

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   2/12/2007, 00:12

мерси много. аз имам карта, намерих си вестника, дори прегледах няколко статии, но не ми беше ясно оттук какво следва. моята "тема" е Портрет на вестник "Книжарска дума", но това тема ли е? в смисъл не трябва ли да има нещо по-конкретно? Smile
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   2/12/2007, 00:20

Това е много благодатна тема, която може да бъде разгледана в няколко аспекта:
1. Технически - вестникът е във формат АА, на ЪЪ страници, в ПП цвята или черно-бял. Има/няма снимки/рисунки. Има/няма реклами.
2. Жанрове - какви жанрове има. Има ли определени места за определени рубрики, винаги ли на една и съща страница са (примерно) вътрешните новини.
3. Тематика - основните теми в разглеждания период
И накрая обобщение на всичко това и може ли да се каже, че вестникът може да се нарече "модерен" за времето си, сега има ли нещо подобно в пресата и т.н.
И ето, готова курсова работа - само да се пише малко повече.
Накрая прибавяш като приложение и няколко снимани от вестника страници и готово. В увода може да включиш малко история на вестника от правочника на Иванчев - него го има в библиотеката на ФЖМК, освен това - кой е редактор, какъв е бил този човек и други такива.
Ако изникне нещо по-конкретно като заглавие, то ще е след като приключиш работа с изданието, тогава ще го напишеш като подзаглавие. Моята курсова работа нямаше подзаглавие, измислено от мен, така че няма страшно - и без подзаглавие може.

Гост
Гост

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   2/12/2007, 00:25

мерси страшно много Razz доста ми помогна наистина, защото за пръв път ми е да пиша курсова и ми е голяма каша, а като гледам всеки преподавател дотук си има свои изисквания... king
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   2/12/2007, 00:29

Няма за какво - това са просто насоки. А иначе е малко страшничко като пишеш курсова работа за първи път. (За съжаление Кн учите Медийно право чак в ІV курс - моята първа писмена работа във ФЖМК беше именно при доц. Огнянова, и досега май най-много си я харесвам [за курсовата работа става дума, а доц. Огнянова си дели първото място с още няколко души]).
Та така - сега идва най-трудното, твоята лична творческа работа (защото курсовата работа все пак е творчество, особено като си я пишеш сам), така че успех.
А за теста не се шашкайте - не е труден Smile

Шепот
ФСС
ФСС

Брой мнения : 65
Registration date : 17.10.2007

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   2/12/2007, 07:25

Много, много благодаря и аз за подробните разяснения, които несъмнено и на мен ще са в ОГРОМНА помощ. Бояне, ти си злато^^

начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 113
Registration date : 11.10.2007

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   2/12/2007, 08:39

Иййй, ако бях влязла снощи, аз щях да съм златото. БоянеЙ, не играеш честно, ПЪК!
bom bom bom
Будалкам се. Успех с курсовата, че си е бая играчка, докато се мотате из библиотеката - после вече е лесно - както е казал и БобитУ, просто вмъквате някакви разсъждения между цитатите. Smile
А иначе - Боян си е sunny
Вижте профила на потребителя http://eli-finland.blogspot.com/
Dita^
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 4
Registration date : 02.12.2007

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   2/12/2007, 15:41

Благодаря ти, Bzv, за информацията Smile
Завиждам ви за "нормалните"задачи, моята е конкретизирана и то не в съвсем интересна за мен насока - само статиите за Софийска община във в-к "Утро", да направя паралел между сегашния модел на управление и тогавашния или нещо от рода...Така че се радвайте, че темата ви не е конкретна и имате право донякъде да се задълбочите повече там, където ви е интересно. Какво ще се прави...нз Neutral
Вижте профила на потребителя http://www.dita.sladur.com
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   2/12/2007, 19:27

Ами това също е интересно, още повече, че няма да се ровиш само в бибилиотеката и да се чудиш какво точно да извадиш като цитати. Освен това ти препоръчвам после да разгледаш виртуалния пресцентър на Столична община, където са качени всички публикации от пресата, свързани с общината. И после да направиш съпоставка - например как кметът преди 70 г. запалил свещите на елхата и как Бойко Борис ще запали свещите на елхата в понеделник Smile
От темата съм склонен да мисля, че учиш връзки с обществеността, така че това ще е полезно за теб (ще е полезно и ако учиш журналистика) Smile

Гост
Гост

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   3/1/2008, 17:02

а като нямам конкретно заглавие, нали не е проблем, че сама си измислих тема? реших да пиша за учебинице, което е една от основните теми във вестника.
споделето, ако е проблем, защото още имам малко време Neutral
Pchelica
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 106
Registration date : 27.09.2007

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   4/1/2008, 10:58

Заглавието е много важно. Тя много хареса моето и имам 6, въпреки някои дрешки (как съм написала съдържанието например Rolling Eyes )
Вижте профила на потребителя
Dita^
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 4
Registration date : 02.12.2007

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   4/1/2008, 21:25

А грешка ли ще е ако съдържанието е просто Увод, Изложение, Заключение, Библиография и Приложение...може и с някой подточки към тях....Пчелица, ти как го беше направила? Neutral
1ва курсова..(развалнувана) Very Happy
Вижте профила на потребителя http://www.dita.sladur.com
Pchelica
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 106
Registration date : 27.09.2007

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   5/1/2008, 17:09

Извинявай, но не помня. Мисля все пак, че забележката беше, че съм сложила точки между заглавието и страницата... Rolling Eyes
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   6/1/2008, 15:29

Ако сами си измислите заглавие или подзаглави -ОК.
Ако не можете - пак не е проблем, стига добре да сте си свършили работата.
Съдържанието и аз не си го помня, но е хубаво вместо "Изложение" да напишете темата на курсовата си работа. Хубаво е в изложението да има и много подточки, т.е. проблемите, които сте наблюдавали.
Успех с курсовите Smile

peppsy_lina
ФСС
ФСС

Брой мнения : 16
Registration date : 29.08.2007

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   8/1/2008, 13:11

Аз също имам въприс след консултацията със З.К. днес. Какво трябва да напиша в заключението, защото тя каза, че ни била казала ама аз не помня такова нещо? Ако някой даде примерно заключение ще е мнго хубаво cyclops

Вижте профила на потребителя http://myspace.com/peppsy
Kn.
Гост

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   8/1/2008, 16:16

Аааааааама то и съдържание ли трябва да има курсовата? о.О
SepulTeraHead
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 28
Registration date : 09.08.2007

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   12/1/2008, 10:34

Да.
Вижте профила на потребителя http://myspace.com/sepulterahead
XLR8
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 99
Registration date : 16.09.2007

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   13/1/2008, 23:56

Иии, добре, че реших да се поява за малко, за да разбера и аз за тези прословути курсови работи!!! Евала на всички от по-големите, които дадоха насоки (няма да хвалим само Боян, я!)!!!
dhstudio
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 1
Registration date : 11.10.2009

ПисанеЗаглавие: Re: ИБЖ - курсова   11/10/2009, 17:11

Полезен уеб сайт за курсови работи и реферати- www.referati.org
Sponsored content