Форум ФЖМК I FJMC Forum

Форум ФЖМК I FJMC Forum

ИндексИндекс  ЗбИжЗИЙЗбИжЗИЙ  CalendarCalendar  GalleryGallery  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ПотребителиПотребители  Потребителски групиПотребителски групи  Вход  

Share | 

Полезна информация

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
Admin
Admin
Admin

Брой мнения : 7
Registration date : 06.05.2007

ПисанеЗаглавие: Полезна информация   20/7/2007, 11:30

ПИШЕТЕ В ПОДФУРУМА НА ФЖМК
ВЪВ ФОРУМА НА СУ "СВ. КЛ. ОХРИДСКИ"

Малко полезна информация от любителския сайт на ФЖМК:
Arrow Условия за кандидатстване
Arrow Документи за кандидатстване
Arrow Изпити за прием във ФЖМК
Arrow Балообразуване
Arrow Защо избрах ФЖМК
Arrow Как да се подготвим за изпитите
Arrow Изпитни теми от минали години
Arrow Минимални балове от минали години
Arrow Учебни планове за образователно-квалификационна степен Бакълавър по специалностите Журналистика, Връзки с обществеността и Книгоиздаване

Question Как протичат писмените изпити по Български език и литература и по журналистика
Arrow Влизате в залата, в която сте разпределени и оставяте картончетата си с входящите номерца и телефоните при квесторите отпред и сядате на някое от местата.
Arrow Получавате комплект листа за писане. Не носете свои листа!
Arrow Чакате да ви съобщат темата и да ви дадат инструкции за начина на провеждане на изпита.
Arrow Пишете
Arrow На излизане се подписвате в протокола срещу името си и часа на излизане
Arrow Взимате си картончето и мобилния телефон
Arrow Чакате рузелтати
Exclamation На писмените изпити се пише само на комплекта листа, който получавате от квесторите
Exclamation На писмените изпити се пише само със син химикал

Question Как протича устният изпит по журналистика
Arrow Влизате всички в една зала, оставяте си картончетата с входящите номерца и телефоните при квесторите отпред и сядате на някое от местата.
Arrow На съвсем случаен принцип се теглят хора, които заемат първите два реда
Arrow Периодично от изтеглените се викат хора, а на тяхно място се теглят нови от залата
Arrow Като ви изтеглят си взимате картончето и другите устройства и вървите заедно с един човек докато стигнете пред една врата
Arrow Чакате да излезе изпитвания вътре или да ви повикат
Arrow Влизате, давате си картончето и сядате
Arrow Получавате лист с три въпроса и минута време за размисъл
Arrow Говорите
Arrow Може да ви задават още въпроси, зависи как отговаряте
Arrow Излизате през входа на СУ
Arrow Чакате резултати (отново!)
Exclamation Комисиите са от по трима души и са осем или девет, не се сменят, всички седят там до края на изпита
Exclamation Няма как да разберете въпросите предварително, защото не се виждате с никой вече изпитан
Exclamation Трите въпроса са еднакви за всички
Exclamation Изпитът може да продължи доста дълго(даже неопределено - последните обикновено са към 4 - 5 следобед ), така че си вземете храна

Теми от Форума на СУ "Св. Кл. Охридски":
Arrow Устни изпити по журналистика
Arrow Журналистика
Arrow Кандидатстване с БЕЛ и Журналистика
Arrow Връзки с обществеността
Arrow Журналистика - устен и писмен - как ще се подготвяте?
Arrow Ако си кандидат за Факултета по журналистика - идвай тука Smile
Arrow КНИГОИЗДАВАНЕ Smile
Arrow Книгоиздаване
Arrow Журналистика!
Arrow PR
Arrow ФЖМК(преименувана от Журналистика)
Arrow Журналистика
Arrow Може ли да ми дадете малко информация за ФЖМК
Arrow Курсове по журналиситка?
Arrow Въпрос за изпита с Журналистика
Arrow Теми Журналистика 2000-2006
Arrow Журналистика!!!
Arrow Изпитите по журналистика 2007
Arrow Курсовете по журналистика
Arrow Има ли някой инфо за предварителните курсове на ФЖМК
Arrow Писмен изпит по журналистик(юли 2005)

Очаквайте още полезна информация!
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя http://fjmc.activebb.net
bvz
Admin
Admin

Брой мнения : 331
Registration date : 06.05.2007

ПисанеЗаглавие: Re: Полезна информация   25/7/2007, 23:27

Тук ще ви опиша как аз се подготвях (явно е било успешно).

Две седмици преди началото на КСК четох малко критика, от която не запомних почти нищо. Иначе в училище, въпреки че съм от природо-математическа паралелка, бяхме взели всички задължителни произведения, че и някои допълнителни. А това означава, че съм ги чел и съм писал някакви темички върху тях. Освен това в двете седмици си направих и конспекти за творчеството на (и тук се пише името на автора - с тиренца произведенията, основните проблеми, в кои произведения се срещат, биография и т.н.) И така - изпит, просто за проба. Шест странички (доста скромно звучи) лично мнениее, без нито едно цитатче от романа "Тютюн", обаче бях запомнил каква роля играе тютюнопроизводството за България по това време. Общо взето нищо супер възвишено и без цитати от критиката на проф. В. Стефанов. Обаче се оказа, че пробата е успешна.

И после какво да правя? Гледам темите по журналистика от минали години и си пиша план с тиренца за тях. И после - пак изпит. Пак толкова дълго есенце, написано по предварително подготвен план с тиренца. Пак успешен опит.

Какво правя след това? Продължавам да гледам ТВ, чета вестници и онлайн издания. И после - пак изпит. Пак успешен. Класиран съм по трето желание - Журналистика. Първите две за ваше сведение бяха Скандинавистика и Немска филология.

Това е моята подготовка. Лиших курсовете на ФЖМК от присъствието си, защото ми се струваха доста скъпички. Освен това познавам доста хора, които и без тях успяват. Иначе тези, които са ходили, ги намират в голямата им степен безполезни ли по-скоро безмислени. Но както си решите.

Иначе аз през цялата си подготовка за изпита по литература не съм написал нито един свързан текст, всичко беше само планчета с по много подточки (за литературата) и с по по-малко (за журналистиката).

За пиксмения по журналистика: взимаш една от темите, която се е падала и се пробваш да напишеш нещо в рамките на 5 часа. После някой ти го проверява и виждаш дали имаш грешки.

Има един хитър трик, на който ни научи учителката ни в училище. На корицата на тетрадката или на едно листче си отбелязвате, кои грешки допускате най-често, с номерца (примерно 1. ,; 2. -я/-ят ит.н.) и си проверявате всеки текст по него.

Иначе личното ви менине си го формирате вие, и вие трябва да го представите в някакъв вид. Според мен ако НЕ излезете от рамките на предаването би било лошо.
Темите обикновено са названия на нещо (предаване, песен, филм) или събирателни понятя, които обаче могат да се разгледат многостранно.

Освен недопускането на правописни и пунктуационни грешки, на този изпит се оценява и оригиналното ви мислене. Именно затова идеите на всеки отделен човек са ценни.
Именно затова си позволявам да ви дам само един съвет - отделете поне 30 минути, за да си направите план с опорни точки, който да допълвате периодично, и чак след като си починете 5 или 10 минути (след завършването на плана) почнете да пишете.

Иначе огромен брой изисквания няма. (Доц. Весела Табакова ще ви каже само да не пишете стихотворение , а и аз ви съветвам да не го провите). Важно е текстът ви да еструктуриран и да няма допуснати грешки, защото запетайка или сгрешено членуване могат да намалят много оценката въпреки оригиналлността на самата тема.

Ако искате да видите "образцово" есе (оценено с 6,00) - е нЕма! Няма и как да излезне от архивите от КСК, освен ако някой, който е изкарал отлична оценка, не ходил после специално да си го препише. А и то си е образцово за него, защото съдържа неговата различна и оригинална, единствена и т.н. гледна точка по една тема, която е различна всяка година.

За да се явиш на писмен по журналистика, трябва да имаш поне Добър 3.50 на изпита по Литература. Поне така пише в справочника. Никой обаче не може да те спре с 3.15 да се явиш, най-малкото, защото няма право да те пита колко имаш на другите изпити. Друг е въпросът, че и това често се случва - обикновено на устния изпит, но то е, за да ти помогнат с оценката.

Иначе и с 2.00 на писмения по журналистика можеш да отидеш на устен, друг е въпросът доколко има смисъл всичко.
А за писането на ЛИС - просто не учи глупави теми наизуст и не помни цитатите от няко си там много важен. Просто важното е да си чел произведението, за което пишеш. За другите два изпита е необходимо да следите медии - каквито ви харесват - електронни, печатни, онлайн. Е, човек трябва да почне да се интересува и малко от политика и от икономика, но какво да се прави. И се получават нещата.

Обикновено на устния изпит гонят хората с оценки под 3,50 от писмения по журналистика. Всяка година има такъв скандал, после някой от комисията обяснява, че са изгонили тези хорра "защото няма смисъл, с толкова ниски оценки няма да успеят да влезнат в класиранията" или нещо подобно, но хората въпреки всичко трябва да се борят до последно.

Балът за всяка специалност е различен всяка година, така че нищо не се знае. По принцип за ВО винаги е малко по-нисък от този Журналистика. За книгоиздаването пък обикновено е най-нисък. Става дума за разлика от порядъка на няколко десети само. А иначе лесно влизане няма.

Ако имате въпроси - питайте!

Коридорите на ФЖМК ви зоват!

Успех!
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя http://info-fjmc.blogspot.com

Полезна информация
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1