Форум ФЖМК I FJMC Forum

Форум ФЖМК I FJMC Forum

ИндексИндекс  ЗбИжЗИЙЗбИжЗИЙ  CalendarCalendar  GalleryGallery  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ПотребителиПотребители  Потребителски групиПотребителски групи  Вход  

Share | 

Първокурсниците 2007

Предишната тема Следващата тема Go down 
Иди на страница : 1, 2, 3, 4  Next
АвторСъобщение
XLR8
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 99
Registration date : 16.09.2007

ПисанеЗаглавие: Първокурсниците 2007   16/9/2007, 15:27

Тъй като тази година кандидатствах и ме приеха в ФЖМК, по-специално "Журналистика", и съм все още незапознат с обстановката както във факултета, така и във форума, много бих се зарадвал, ако някой на драго сърце Wink ми разясни какво трябва да очаквам през първите си дни като бъдещ журналист (дай Боже...)??? Предварително се извинявам, ако има открита тема за такива като мене, но поне аз не я видях (както споменах проблеми с ориентацията на дълги и не чак толкова къси разстояния)... Cool

*Ако няма открита такава тема, съвсем спокойно може да създадеш нова Laughing
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя
bvz
Admin
Admin

Брой мнения : 331
Registration date : 06.05.2007

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   16/9/2007, 19:24

Първо: Добре дошъл във форума и във Факултета. Във форума можеш да си пишеш и питаш каквото искаш и където искаш, аз после минавам, местя, трия и отговарям. Обстановката във Факултета ще ти хареса, ако не ти хареса - занчи не си за тука Smile
Втора: За бъдещето. Изпрати SMS с текст budeshte Smile. Ами не знам как да ти отговоря. Зависи първо от типа на медията, в която ще работиш, от екипа като цяло, от редактора на отдела ти и от колегите. Най-вероятно ще се сблъскаш с нещо още през първата си лятна практика, но каво ще е то зависи от теб и от късмета ти Smile
Вижте профила на потребителя http://info-fjmc.blogspot.com
SepulTeraHead
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 28
Registration date : 09.08.2007

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   17/9/2007, 07:51

Нема се пуашиш!

То няма и за какво да се напрягаш, според широкоразпространеното мнение... lol!
Вижте профила на потребителя http://myspace.com/sepulterahead
XLR8
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   17/9/2007, 21:00

По принцип проблеми със страха нямам или поне за моите скромни 19 години досега с подобни не съм се сблъсквал... Просто исках да знам за какво точно или поне в общи линии да се настроя. Very Happy
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   18/9/2007, 09:35

Най-добре е изобщо да не се настройваш предварително за нещо. Просто като започнеш работа или стаж някъде ще видиш каква е обстановката, колегите и ще прецениш сам дали това място е за теб. Има хора, които твърдят, че като си стажант не ти дават да правиш нищо, а изпълняваш функциите на разносвач на кафе - понякога се случва, но пък понякога може да стане така, че да ти дадат задачи и като видят, че ставаш, след няколко месеца да ти предложат работа.
Понякога става така, че попадаш в добър колектив, който те приема и ти е приятно да работиш с тези хора и виждаш стимул за развитие. Понякога пък попадаш в колектив, който не се разбира добре, има караници и викове почти всеки ден и на теб изобщо не ти се работи. Попадал съм и в двете ситуации и затова ти казвам да не си създваш предварителни очаквания. Поне не големи. Защото кагато очаквах, че нищо няма да ми дадат да правя стана така, че отговарях две седмици за ресор, а когато очаквах, че ще се развият добре нещата си тръгнах след два месеца Smile
Като начало обаче със сигурност ще се сблъскаш с информативната страна/функция на журналистиката, ще трябва да пишеш материали и за теми, които не те интересуват много и да ходиш на разни пресконференции, където едва ще разбираш за какво става дума. Ако обаче се справиш с това може и да получиш шанс да напишеш нещо по-твое Smile
Надявам се този път да съм бил достатъчно кратък и ясен Smile
А пък за Факултета ще ти разправям като се видим на 2 октомври, че то е много по-дълго Smile
XLR8
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   18/9/2007, 14:05

Мерси за "упътването"! Ще го имам предвид!!!
А, и още нещо - кога официално е началото на семестъра: на 2-ри или на 3-ти октомври и в колко часа? В моя защита ще кажа само едно - първокурсник.... Embarassed

Само не ми казвай, че и това трябва сам да разбера, щото някак си не ми се вижда колегиално... Laughing
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   18/9/2007, 14:12

Официалното откриване на учебната година ще е (евентуално) на 01 октомври в аулата.
Часът все още не е официално известен, но обикновено е 09:00 или 09:30. Това е откриването за всички (новоприети) студенти в СУ.
Там ще прочетат кога и къде ще е откриването на учебната година по факултети и специалности.
Това ще е ясно може би последната седмица на септември. Когато изгубиш търпение може да звъннеш във ФЖМК-то и да ги питаш, ако знаят ще ти кажат Laughing
XLR8
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   18/9/2007, 16:03

ОК, схванах - правя, квото правя до края на тая седмица и от другата почвам телефонния тормоз над ФЖМК!!! Twisted Evil

Тъй де, ще им дам необходимата доза социални контакти... bounce
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   18/9/2007, 18:10

Внимателно с телефонния тормоз, че тия социални контакти трябва да продължат поне четири години, пък секретарките помнят кой ги тормози Laughing
НАй-добре се обади на 28 септември и ще ти кажат със сигурност Razz
XLR8
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   19/9/2007, 11:03

Аз съм специалист по дегезировка, тъй като ми е необходима в квартала, в който живея и затова не се притеснявам много-много, че ще ме хванат кой съм... Но пък непременно ще им звънна на 28-ми... afro
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   28/9/2007, 10:53

E, вече няма нужда да ги тормозиш, аз достатъчно се постарах.
Сега ще чакаш програматаSmile, ама нея по телефона няма да ти я кажат Smile
XLR8
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   2/10/2007, 19:39

Вече си я взех, а всъщност днес ми бяха първите лекции.... Тъй че бавно-бавно навлизам в дебрите на факултета и журналистическата професия. А иначе за програмата беше прав - правят я така, че да не ни харесва!!!

И това със записването на спортовете е ужас - първо трябвало да се отиде на едно място, после се оказва, че е съвсем ново 20: трябва да се ходи в самата спортна база на спорта, който си избрал. Аз лично ще се пробвам с Basketball

Между другото имам много бойни колежки: едната се е решила на фехтовка, а другата иска просто да се покрие със синини, докато ходи на айдкидо или там някакъв кикбокс или нещо такова... Просто не знае какво ще й се случи! Cool
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   2/10/2007, 19:42

Тя сега не ви харесва, ама догодина да знаете какво ви чака Smile

За спорта - честито, аз вече не се занимавам с такива работи.

И как беше първото ИБЖ?
XLR8
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   2/10/2007, 20:37

Ами каза някои много общи неща, но единия час го загубихме, за да се запознаем. Всеки се представяше с 4 изречения... Не че се оплаквам.... Wink
phibi
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 14
Registration date : 29.09.2007

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   2/10/2007, 22:20

Я, къде се спотайвал един колега Shocked И коя беше твоята крилата фраза? Razz
Вижте профила на потребителя http://hardtoforgetandimpossibl.hit.bg/index.html
XLR8
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   3/10/2007, 19:46

Моята крилата фраза беше, и все още е:

Каквото направиш сам, никой друг не може да го направи!

Другите две се съдържат съвсем случайно в подписа ми... pirat

P.S. А ти кой/коя си? Задавам си въпроса по този абсурден начин, поради информацията в профила ти относно пол: "Gender: Unknown"

TimShel_Girl
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 6
Registration date : 18.08.2007

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   5/10/2007, 20:01

Искам да питам нещо. И аз съм 1 курс журналистика и всички ни подкараха със закани за някакви курсови работи. Затова - към някой по-опитен: абе ние допреди 3 месеца на училище ходихме още - откъде да знаем как се пише курсова работа. Нека някой да разясни структурата, обема, вида на информацията за тия работи... Даже ако е мноого отзивчив, нека ми прати някоя нормална курсова работа по каквото и да било, за да добия представа. Мейла ми е dessislava_ushatova@abv.bg .
Сега другото - някой ако може да каже какви са тия факултативи, от какво се избира, какво бройка и изобщо какво представляват като предмети, методика на преподаване и т.н.
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   6/10/2007, 14:26

Всъщност това не са закани, а по-скоро покани. По-добре курсова работа, отколкото изпит, или? Структурата, обемът, видът на информацията се определят от всеки преподавател. Това означав, че не някой трябва да ви обясни, а да попитате сами преподавателя по съответната дисциплина. Той ще ви разясни колко дълга да бъде курсовата работа, с какъв шрифт, какъв размер, как да е подвързана, как да е написана, как се цитира, как се пише под линия и т.н. Това естествено не може да стане само в часовете за лекции или упражнения. Има едно нещо, наречено "приемно време" - два часа, в които преподавателят работи със студентите. Той ти обяснява всичко, което те интересува и после имаш време да понапишеш нещо. Представяш написаното на преподавателя и той го преглежда и обяяна какво и защо не е наред. И така, докато се получи. Така се постъпва с преподавателите, за които се знае, че четат курсовите работи на студентите. С другите просто пишеш едно по-дългичко есе (обикновено искат курсовата работа да е до 10 страници) и го предаваш.

За факултативите: Единият избор се прави между езиците. Всяка година преподавателите по езици, по които ще се обучават първокурсниците, оставят бележка на таблото с ден и час за първа среща, на която се уговаряте за удобен ден и час, в който да се провеждат занятията по език. Езикът е единствената дисциплина във ФЖМК, която се изучава осем семестъра, като в края на всеки семестър има изпит. Това на практика означава, че вече имаш осем факултативни дисциплини. Другите осем се избират по една всеки семестър измежду дисциплини, които се обяват отделно в начарлото на всеки семестър. Разпределени са по курсове, но ако денят и часа на дисциплина за друг курс са ти удобни, можеш да го посещаваш. На таблото се появяват конспектите, а записването става при инсп. Ичева. В общи линии това е. Пак трябва за осем семестъра да имаш осем факулатива. Плюс осемта, за които се брои чуждоезиковото обучени, общо 16 факултатива за 4 години. Естествено можеш да се запише и на повече от два факултатива през един семестър, катотако улекотяваш програмата си занапред.

Надявам се бях достатъчно изчерпателенSmile
beny
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 4
Registration date : 06.10.2007

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   6/10/2007, 20:16

Здрвейте Smile Аз съм Албена 1ви курс журналистика.Не обещавам да съм от най-редовните във форума,но се надявам да се запозная с повече колеги и кой знае... да завъжа някое приятелство. Още съм доста несигурна и объркана в новата обстановка,много неща не са ми ясни и може да ми се наложи да търся помощ и съдействие из форумите. В този ред на мисли...задължителен ли е езикът като дисциплина? Ако не се запиша за език какво ще последва и с какво бих могла да го заменя като факулт. дисциплина? И още нещо,което ми се върти с въпросителна-какви са тези точки или кредити (не съм сигурна)? От предмета ли зависят? И какво следва от тях? confused Благодаря предварително ,ако някой ми отговори Smile Това е от мен за сега.Привет на всички колеги и първокурсници.
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   6/10/2007, 21:51

ОК, сега вече сатва сложно.
Първо, добре дошла във форума и факултета. Мисля, че ще намериш приятели сред колегите си и се надявам да си поне малко редовна във форума.
Въпреки, че съм ІІІ курс не знам дали езикът като факулатив е задължителен (пфу, оксиморон е това, ама какво да се прави). Във всеки случай еполезно да се ходи поне на един език. Ако те интересува конкретно някой питай - все пак ходя на три езика, така че мога да споделя нещо.
Европейската система за трансфер и натрупване на кредити (ECTS) е въведене във връзка с европеизирането на българското образование, а и за да може бг студенти да се обучават в чужбина по програми за мобилност и периодът в чужбина да се зачита като обучени в бг унито (Е това вече беше доста сухо). Не те интересува нищо друго, освен, че трябва да издържиш всички задължителни дисциплини + две факултативни всеки семестър.
Иначе може да се организира среща с доц. д-р Теодора Петрова, която се пада заместник-декан по учебната и международната дейност на ФЖМК, на която тя ще ви отговори на всички въпроси.
Иначе се чувствайте абсолютно свободни да задавате въпроси, всеки който знае би ви отговорил. И не само във форума. Срещнах ваши колеги, които не смееха да питат по-големите (каки и батковци) за телефона на учителката по испанск. Ние само изглеждаме зли, но не сме. Казах им да питат колегите ми, които ходят на испански и получиха телефона на въпросната преподавателка. И при това останаха съвсем цели и живи Smile
А иначе вашите въпроси са много полезни за мен като част от Факултетния студентски съвет и във връзка с един проект за подобряване на комуникацията между администрацията и студентите и издаване на книжка с FAQs, но затов после.
Сега се радвайте на това, което сте постигнали и се старайте да не го загубите.
Успех! И питайте, ако има нещо! Smile
XLR8
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   7/10/2007, 15:36

Привет на Албена!

Най-после все повече мои колеги - и аз съм І курс "Журналистика" - се осмеляват да пишат във форума... Похвално, защото по едно време си мислех, че ще съм единствен... cheers
beny
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   7/10/2007, 15:53

Благодаря за изчерпателната информация, за отзивчивостта и разбирането . Smile Мисля да продължа обучението си по английски език,но се чудех дали няма възможност за втори език,но за начинаещи. По диплома се води, че знам френски,а дори не мога да чета, винаги ми е харесвал и италианският,но нямах възможност да го уча. И последно по тази тема...Кога са изпитите по език? Много ли е страшно? Присъстват ли като оценка в дипломата накрая?
Идеята за среща с д-р Петрова е чудесна. Би било много полезно за всички първокурсници и успокоително за по-обърканите и среснати като мен. До скоро и успех! Чакам и нови попълнения във форума(особено 1ви курс albino ).Пишете! Smile
bvz
Admin
Admin

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   7/10/2007, 16:21

Ами, за обучението по език много си зависи от преподавателя. За английски - не знам, вие май ще сте при Марчева,у така че може и да има смисъл. За френски - обикновенео няма група за начинаещи, но ако се съберете поне 8 души има шанс. Същото е и за италиански. Но трябва да си направите списък и да го оставите при инсп. Ичева в стая 9 и да икажете "Искаме испански", за да ви доведат учителка. Изпитите по езика обикновено са последните две седмици от сесията. По някои езици има устен и писмен, по други - само писмен. Обикновено не са сложни, ако си бил в часовете или пък си учил поне малко. Накрая оценките присъстват в дипломата, но по принцип не влизат в изчисляването на средния успех. И да, може да ходиш на два езика едновременно, те се броят като два факултатива, но е добре освен тях, да се запишеш и нещо друго ог списъка, който ще се появи на таблото пред стая 9.
Smile
beny
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   7/10/2007, 17:38

Направо нямам думи... Smile Очарована съм от вниманието и помоща.Безкрайно благодаря още веднъж ! Трябва да чакам въпросните списъци и информация някъде по тъблата на 1ви етаж. Лека вечер и до скоро. Усмихвайте се! Smile
SepulTeraHead
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 28
Registration date : 09.08.2007

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   8/10/2007, 11:13

XLR8 написа:
Привет на Албена!

Най-после все повече мои колеги - и аз съм І курс "Журналистика" - се осмеляват да пишат във форума... Похвално, защото по едно време си мислех, че ще съм единствен... cheers
То май сте почти само вие, първокурсниците...
Вижте профила на потребителя http://myspace.com/sepulterahead
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Първокурсниците 2007   

Първокурсниците 2007
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 4Иди на страница : 1, 2, 3, 4  Next