Форум ФЖМК I FJMC Forum

Форум ФЖМК I FJMC Forum

ИндексИндекс  ЗбИжЗИЙЗбИжЗИЙ  CalendarCalendar  GalleryGallery  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ПотребителиПотребители  Потребителски групиПотребителски групи  Вход  

Share | 

Еразмус

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
Polito
Гост

ПисанеЗаглавие: Еразмус   22/11/2007, 22:28

ПИШЕТЕ В ПОДФУРУМА НА ФЖМК
ВЪВ ФОРУМА НА СУ "СВ. КЛ. ОХРИДСКИ"

Здравейте, не знам дали точно тук е мястото за тази тема, но исках да попитам: някой знае ли местата, където приемат студенти от ФЖМК по програмата "Еразмус", кога се кандидатсва за втория семестър и дали задочни студенти могат да кандидатсват?

Предварително мерсиSmile
Върнете се в началото Go down
Carax
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 113
Registration date : 11.10.2007

ПисанеЗаглавие: Re: Еразмус   22/11/2007, 22:54

1) Задочниците също могат да кандидатстват.
2) Трябва да си във 2ри или 3ти курс в момента на кандидатстването.
3) Местата саааа... Холандия, Белгия, Австрия, Германия, Португалия, Полша, Естония, доскоро - и Финландия (аз обаче бях последният представител на ФЖМК на север) - може да изпускам някоя страна, но май това са. Конкретни университети не мога да ти кажа - знам само за Льоварден и Вроцлав, май в Германия беше Лайпциг. Зависи си и от езика, който говориш (трябва ти сертификат за владеенето му или диплома от езикова гимназия).
4) Кандидатства се през март-април за следващата година (а вече за кой семестър - се уточнява впоследствие).
Вижте профила на потребителя http://eli-finland.blogspot.com/
Pchelica
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 106
Registration date : 27.09.2007

ПисанеЗаглавие: Re: Еразмус   23/11/2007, 15:25

Ели, защо не споделиш повече? Разбрах, че имало хора, на които не са изплатили стипендията. Ти чувала ли си за такива случаи? Изобщо какви са минусите на програмата?
Вижте профила на потребителя
Carax
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Еразмус   23/11/2007, 17:18

За споделянето - ще споделя, просто не знаех какво още да споделям, освен да отговоря на конкретните въпроси.
Не съм чувала да не са изплатили гранта на някого, наистина. Проблемът, в повечето случаи е КОГА точно ти превеждат сумата. Имайте предвид, че Сократ и Еразъм са 2 отделни програми - едната е за езиковия курс, който е първият месец, другата - за останалия период. Тези от езиковия курс ми преведоха парите още по време на курса (август месец). Основната част от стипендията обаче ми я преведоха на 2 части, по-голямата от които - след като се върнах, парадокс отвсякъде. Т.е. трябва да си подготвен да можеш да заминеш със собствени средства, които после се въстановяват в известна степен.
Иначе не мога да се оплача - с ръка на сърцето, изплатиха ми паричките до последния цент (моя грант беше сред най-високите, 500 евро на месец, предвид стандарта във Финландия). Бих казала, че покрива 2/3 от разходите там, ако живееш относително скромно. Разбира се, всичко опира до човека - аз пътувах доста и, следователно, тия пари не ми стигнаха доникъде, ама... все пак, да идеш до Финландия и да не видиш Санкт Петербург (градът, където си оставих голяма част от сърцето)... В общи линии, ми покриха около половината разходи.
Минуси на програмата: със сигурност си има такива. На първо място, тук не ти признават почти никакви изпити (дисциплините, поне в университета, където бях аз, отговаряха по-скоро на социологията Smile, от което не се оплаквам, имаше и малко медии, ПР, но основно си бях застъпила социални науки) и тук не ти правят никакви отстъпки - върнах се на Коледа и си държах всички изпити през януари/февруари като пич. За други недостатъци не се сещам в момента. Пък и бях в страна, където всичко бе перфектно организирано, уточних си всички детайли с 2-3 и-мейла от България и когато отидох там, каква изненада! Нямаше изненади! Всичко си беше по план, така че стресът беше минимален. Всички говорят английски, има ужасно много курсове на англ., езиковите им курсове са на изключително ниво... жалко, че не подновиха договора си с ФЖМК.
Ако ви интересува друго, питайте, ама питайте конкретни неща, за да не се отплесвам така. И имайте предвид, че говоря от перспективата на финландския опит в областта.
Polito
Гост

ПисанеЗаглавие: Re: Еразмус   23/11/2007, 17:31

А някой знае ли ако си четвърти курс дали не можеш по това време някъде да кандидатстваш за втория семестър? Поне за чужбина (Испания) съм чувала, че декември месец се подават документите, ако искаш да заминеш март...
Carax
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Еразмус   23/11/2007, 17:37

Не и във ФЖМК, съжалявам. Само 2ри и 3ти курс.
Ако искаш обаче да си сигурна, питай Теодора Петрова, тя се занимава с тия неща вече. Може и Минка Златева, но тя вероятно ще те препрати към Т. Петрова.
Възможно е да не знам нещо.
bvz
Admin
Admin

Брой мнения : 331
Registration date : 06.05.2007

ПисанеЗаглавие: Re: Еразмус   23/11/2007, 19:00

Теодора Петрова ще отговори, че може да се замине по Еразъм само през зимния семестър на ІV курс. Т.е. трябва да си кадидатствал, коагато си ІІІ курс Sad
Вижте профила на потребителя http://info-fjmc.blogspot.com
Pchelica
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Еразмус   15/12/2007, 11:02

Нещо ново по темата?
Аз още не съм се отказала да кандидатствамSmile
Carax
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Еразмус   15/12/2007, 11:22

До март не очаквай никакво развитие. Тогава излизат университетите и документи/работи, които трябва да представиш.
Pchelica
начинаещ
начинаещ

ПисанеЗаглавие: Re: Еразмус   15/12/2007, 11:24

Еее, това също е полезна информация! МерсимSmile
Sponsored content